Kopia cudownego krzyża św. Damiana we Lwowie

Przewidziana jest jego peregrynacja po Ukrainie

Konstanty Czawaga - tekst i zdjęcie

Od początku listopada ub. r. codziennie trwają pielgrzymki wiernych do kopii cudownego krzyża św. Damiana, który jest wystawiony obecnie przy ołtarzu głównym w  lwowskim sanktuarium św. Antoniego na :Łyczakowie. Przychodzi też wielu grekokatolików i prawosławnych, rodziny chorych, którzy znajdują się w pobliskich szpitalach. Ten krzyż oo. Franciszkanie przywieźli z Asyżu. „Przed nim w czerwcu 2007 roku modlił się Ojciec św. Benedykt XVI,” - powiedział dla „Kuriera” o. Aleksander Litwiniuk, proboszcz kościoła św. Antoniego.

Od lwowskich franciszkanów dowiedzieliśmy się, że krzyż św. Damiana, o którym jest mowa znajduje się obecnie w Bazylice św. Klary w Asyżu. Za czasów św. Franciszka (1182-1226) umieszczony był w kościółku San Damiano tuż za murami miasta. Wkrótce po swoim nawróceniu, Franciszek prowadził samotne życie w tej miejscowości . Pewnego styczniowego dnia 1206 roku mijając ten zniszczony kościółek usłyszał głos mówiący do niego, aby wszedł tam do środka i pomodlił się. Wszedł i klęknął przed krzyżem. Nastąpił czas kontemplacji i ekstazy. Podczas wpatrywania się w krzyż Franciszek ujrzał poruszające się wargi Jezusa i usłyszał słowa: „Franciszku, idź i odbuduj mój dom, który, jak widzisz, popada w ruinę.” Biedaczyna, przepełniony radością i podziwem, natychmiast wstał, aby wykonać polecenie. Początkowo skoncentrował się na odbudowie kościółka San Damiano i okolicznych kapliczek, ale kiedy Pan obdarzy go wieloma naśladowcami, zrozumiał l polecenie odrodzenia życia w ludzie Bożym. Jego zadanie zostało potwierdzone przez papieża Innocentego III, który miał sen o Kościele w kształcie Bazyliki św. Jana na Lateranie, przychylającej się tak, jakby miała się załamać i jakiś mały człowiek zatrzyma ją od zawalenia. Gdy papież rozpoznał w Franciszku tego małego człowieka ze swojego snu, zatwierdził Zakon franciszkański i jego regułę życia (1209 lub 1210 r.). Franciszkanie podkreślają, że poprzez wieki, ten krzyż symbolizował im misję odnowy Kościoła.

Przywieziony do Lwowa krzyż wywiera wrażenie swoimi rozmiarami: 2.10 m wysokości i 1.30 m. szerokości. Zwracają na siebie uwagę typ tego krzyża i symbolika wizerunków. Krzyż św. Damiana jest zwany ikoną krzyża, jednak franciszkanie stwierdzają, że nie można traktować jej, jak zwykłego obrazu czy innego dzieła sztuki. Można powiedzieć, że św. Franciszek był planem Boga Ojca, a krzyż jednym z elementów planu Bożego. Dlatego tak wielu wiernych przychodzi do kościoła św. Antoniego, ażeby wzmocnić swoją wiarę przed kopią krzyża św. Damiana. W tej świątyni będzie przebywał niedługo, wkrótce zacznie się peregrynacja krzyża po całej Ukrainie.

Wróć do strony głównej