Razem do Euro 2012

Irena Masalska

 

Sprawa lotniska we Lwowie kwestionuje organizację meczów Euro 2012

„Odpowiednio do Koncepcji Państwowego Docelowego Programu Rozwoju Lotnisk Ukrainy, który został przyjęty na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy, wszystkie lotniska na Ukrainie powinny pozostać we własności państwa. Uważam, że zachowanie tej sytuacji, może kryć w sobie niebezpieczeństwa dla organizacji meczów EURO 2012 we Lwowie”. O tym 6 marca poinformował wicemer Lwowa Oleh Syniutka. „Jestem przekonany, że najlepszy wariant dla rozwoju lwowskiego lotniska – jego przekazanie na własność miasta. Tym bardziej, że istnieje Zarządzenie Prezydenta Ukrainy w tej sprawie, które należy wykonać. Dlatego, aby lotnisko stało się pełnowartościowe, trzeba w niego zainwestować ogromne kwoty i zasoby. Obecnie to wszystko posiada zarówno Rada Miasta jak i budżet miejski. Nie wierzę w to, że ktoś w tym kraju nie będzie wykonywał zarządzeń Prezydenta. Lotnisko zostanie przekazane na własność miasta”, - oświadczył Oleh Syniutka.

 

Przewodniczący Wydziału ds. Euro 2012 w Polskim Związku Piłki Nożnej odwiedził Lwów

5 marca wraz z grupą polskich dziennikarzy Lwów odwiedził Adam Olkiewicz, przewodniczący Wydziału ds. Euro 2012 w Polskim Związku Piłki Nożnej. We Lwowie Adam Olkiewicz, miał kilka spotkań oraz oglądał miejsce przyszłego stadionu do EURO 2012. Następnie delegacja polska odwiedziła również Kijów, Dniepropietrowsk i Donieck. „Osobiście dla mnie 2008 rok, to rok wielkiego budownictwa, gdyż ruszają budowy stadionów w Polsce. Widzę, że Lwów również niebawem rozpocznie budownictwo, bo jeżeli jest wybrany wykonawca, jest koncepcja architektoniczna, a wkrótce zobaczymy projekt – to nie ma żadnego zagrożenia. Obecnie stadiony, podobne do tego, który powstanie we Lwowie, w Europie budują przez 24 miesiące, czyli jeżeli budowa rozpocznie się w 2008 r., to do 2010 r. stadion będzie gotowy, jak tego wymaga UEFA”, - podkreślił Adam Olkiewicz.

 

Lwów i Wrocław zawołają Prezydentów Ukrainy i Polski na naradę do spraw EURO 2012

Wrocław i Lwów umówiły się w sprawie koordynacji działań, dotyczących przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. O tym mowa w protokole intencyjnym, podpisanym 7 marca w trackie wizyty mera Lwowa Andrija Sadowego do Wrocławia. „Strony zaświadczają, że wspólnie rozpoczną kampanię koordynacji działalności promocyjnej, wzajemnego wsparcia oraz wymiany doświadczeń w związku z organizacją Mistrzostw Europy 2012 roku. Strony zwrócą się do rządów Ukrainy i Rzeczpospolitej Polskiej z inicjatywą zorganizowania w kwietniu-maju 2008 roku spotkania ukraińsko-polskiego na poziomie głów państw, z udziałem prezydentów wszystkich miast, przyjmujących EURO 2012. Celem spotkania będzie opracowanie wspólnej strategii w ramach przygotowań naszych krajów do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku”, - zapisano w protokole. Podpisali go mer Lwowa Andrij Sadowyj i Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Wróć do strony głównej