Odsłonięcie pomnika Jana Pawła II w Drohobyczu

Konstanty Czawaga

24 sierpnia w Drohobyczu został odsłonięty ofiarowany z Polski siódmy pomnik Jana Pawła II na Ukrainie. Podczas uroczystości odpustowej w parafii św. Bartłomieja oraz obchodów Dnia Niepoległości Ukrainy figurę Wielkiego papieża poświęcił koadiutor diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, dotychczasowy biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej.

Na uroczystość przybyło wielu miejscowych Polaków, a także Polacy z Borysławia, Truskawca, Stryja, Medenic i okolicznych wiosek, również zebrało się niemało Ukraińców. W ten dzień na placu Rynkowym obchodzono narodowe święto Niepodległości. Przyszło też duchowieństwo Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i przedstawiciel Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego.

Ks. biskup Marian Buczek w swojej homilii podkreślił, że „sługa Boży Jan Paweł II jest dla nas przykładem człowieka, który myśli i mówi prawde. I musimy tą prawdę głosić wszędzie: i w parlamencie, i w spotkaniach z władzami, spotkaniach między sobą. I dopiero wtedy między nami będzie zgoda, pojednanie i poszanowanie. Widzimy, że od kilku lat prezydenci Polski i Ukrainy, przedstawiceli władz samorzłdowych województw spotykają się. Są nawiązywany kontakty między miastami, powiatami Polski i Ukrainy. Dzisiaj również jest przedstawiciele Sanoka, którzy mają podpisać umowę współpracy zwładzami Drohobycza. Poznajemy się nawzajem, swój język, kulturę. Młodzież polska chętnie uczy się ukraińskiego, młodzież ukraińska - polskiego. Po co? – Kiedy się spotkają, żeby spokojnie rozmawiać, rozumieć się. Przy takich rozmowach cały czas patrzymy na sytuację tych mniejszości narodowych – ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie, i pomagamy sobie nawzajem. Jesteśmy tymi samymi słowianami, spośród których wyszedł Wielki Słowianin, sługa Boży Jan Paweł II. Jest dla nas przykładem pojednania, przebaczenia.”

Po zakończeniu Mszy św. i procesji Eucharystycznej biskup Marian Buczek poświęcił wzniesiony przed kościołem pomnik Wielkiego Papieża Jana Pawła II. Ks. proboszcz Władysław Grymski złożył podziękowanie wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy pomogli, ażeby dokonać tego dzieła. W imieniu władz miejscowych głos zabrał mer miasta Drohobycza Mykoła Huk. Konsul generalny RP we Lwowie ambasador Wiesław Osuchowski w zwracając się do zebranych życzył, ażeby ten pomnik Jana Pawła II w Drohobyczu  był miejscem modlitw, spokań Polaków i Ukraińców, ale zarazem przebaczania sobie, wszystkim.

Jest to już siódmy pomnik Jana Pawła II na Ukrainie, poprzednie wzniesiono w Kijowie, Lwowie, Latyczowie, Kamieńcu Podolskim, Samborze i Bolszowcach.

 


Wróć do strony głównej